Przyjmij tę obrączkę...

Magiczny moment podczas przygotowań do każdego ślubu i wesela, idziemy wybrać obrączki! Sklepy jubilerskie i złotnicy mają bardzo szeroką ofertę obrączek ślubnych (sam Olsztyn daje nam ogromną ilość różnych możliwości) i prześcigają się w ilości modeli, jakości wykonania, dodatkach i oczywiście cenie. Obrączka ma nie tylko dobrze wyglądać na filmie z wesela i na ślubnej sesji zdjęciowej, ale przede wszystkim ma służyć Młodym na cale życie, warto więc przemyśleć kilka spraw, nim ostatecznie wybierzemy te jedyne, te nasze.

Po pierwsze, materiał. W ostatnich latach modne stały się obrączki z białego złota oraz z platyny. Ich ciemniejszy kolor i nieco bardzie „surowy” fason sprawia, że na placach Państwa Młodych prezentują się nowocześnie i można powiedzieć, „charakternie”. Coraz popularniejszy staje się także płaski na górze i ścięty po bokach kształt obrączek. Nie znaczy to jednak, że klasyczne, złote, półokrągłe, zupełnie wyszły z mody.

O czym trzeba pamiętać przy wyborze materiału, koloru oraz kształtu obrączek to dopasowanie do dłoni. Nie każdemu będzie pasować obrączka płaska wykonana z platyny, a na niektórych palcach złoty, półokrągły kształt sprawi, że palec wyda się w jednym miejscu nieco zgrubiały. Dlatego zawsze należy założyć na dłoń kilka rodzajów obrączek, które nam się podobają i zdecydować, który wygląda na nich najlepiej – w końcu będziemy ją nosić już zawsze.

Tutaj pojawia się druga ważna sprawa. Jako, że obrączka to biżuteria, która towarzyszy nam na co dzień, czyli nie tylko kiedy trzymamy się za ręce ale też przy wnoszeniu nowych mebli, myciu naczyń czy pracy w garażu czy ogrodzie. Dlatego warto pomyśleć o tym, żeby materiał, z którego wykonana jest obrączka był w miarę możliwości odporny na zarysowania, wgniecenia czy pęknięcia. Jeśli decydujemy się na złoto, klasyczne bądź białe, staniemy przed wyborem tzw. próby (czyli ile złota jest w obrączce). Do wyboru mamy trzy próby:0,333, 0,585, 0,750

Wydawać by się mogło, że najlepsza będzie ta próba, która zawiera najwięcej czystego złota (0,750), jednak czyste złoto jest metalem niezwykle miękkim i mało odpornym, co może sprawić, że obrączki ślubne będą świetnie wyglądać na zdjęciach w dnu ślubu, ale po kilku miesiącach czy latach już niekoniecznie.

Może zatem próba 0,333? Stop będzie trwalszy, twardszy i często cena za obrączki takiej próby jest najbardziej atrakcyjna. Jednak tak mała ilość czystego złota może sprawić, że trwałość takich obrączek także nie jest najwyższa. Często także po czasie zmieniają kolor na ciemniejszy.

Najbardziej uniwersalną próbą jest zatem 0,585. Ilość czystego złota jest wystarczająca, żeby obrączka przez lata wyglądała tak samo, a metale dodatkowe w tej próbie zapewnią obrączkom trwałość i odporność.

Z pewnością temat obrączek jest dużo szerszy i każda Moda Para będzie musiała sporo nad nim pomyśleć, ale warto wiedzieć od czego zacząć. Powodzenia!